USG Warszawa Prywatnie

30 wrz, 2020 | cyprian | No Comments

USG Warszawa Prywatnie

To jedna z najlepszych metod uzyskania obrazu tkanek i narządów pacjenta. USG, czyli ultrasonografia to badanie, które zostało wprowadzone do szpitali na przełomie lat ’60 i ’70 XX wieku szybko oddziałując na postęp w medycynie.

Ultrasonografia

Ultrasonografia to z definicji zastosowanie ultradźwięków do badania i obrazowania tkanek w medycynie i weterynarii. To nieinwazyjna metoda dzięki której można uzyskać obraz przekroju badanego obiektu z bardzo dużą dokładnością. Dziś to powszechne badanie dzięki któremu uzyskuje się obraz tkanek i narządów. Co ciekawe ultrasonografia wywodzi się z zupełnie innej dziedziny niż medycyna. Jeszcze w czasach I wojny światowej, zwanej wówczas wielką wojną, pracowano nad sposobem wygrywania wad w metalach. Dopiero po II wojnie światowej zaczęto stosować ultrasonografię w diagnostyce. W 1951 roku powstał pierwszy skaner pokazujący badane organy w prezentacji typu B. Od tamtej chwili bada się guzy sutków, kamienie w pęcherzykach żółciowych oraz nerkach. W 1954 roku zbudowano pierwszy skaner ultrasonograficzny pokazujący badane organy w prezentacji typu M. Dzięki niemu można było zobrazować ruch zastawek serca. Na przełomie lat ’60 i ’70 XX wieku wprowadzono ultrasonografy do szpitali.

Badanie USG jest bezbolesne i nieinwazyjne. Fale ultradźwiękowe nie wpływają negatywnie na ciało pacjenta, nie jest on wystawiony na działanie promieniowania. Pacjent może być poddawany badaniu wielokrotnie, nawet w krótkich odstępach czasu. Ultrasonografia sprawdza stan wątroby, trzustki, nerek, piersi, jąder, jajników oraz moszny.

Aparat do ultrasonografii składa się z monitora oraz sondy. Działa w oparciu o fale ultradźwiękowe – wykorzystuje częstotliwości od 2 do 50 Mhz. Fale zostają odbite albo pochłonięte. Lekarz obserwuje zachowanie fal na monitorze i dzięki temu zyskuje wiedzę na temat zachowania i wyglądu narządów pacjenta. W trakcie badania może zatrzymać obraz, może również wydrukować interesujący go obraz. Do tego właśnie służy monitor. Sonda natomiast wytwarza i odbiera ultradźwięki. Do ultrasonografii wykorzystuje się różne typy głowic – zależnie od wielkości badanego obszaru ciała pacjenta. Głowice są liniowe, konweksowe i sektorowe. Następnie lekarz przykłada głowicę do ciała pacjenta otrzymując przekrój – może być on poprzeczny, podłużny lub skośny. Do badania USG stosuje się specjalny żel.

Ultrasonografia jąder

Ultrasonografia jąder to jedno z najważniejszych badań USG. Pozwala na wykrycie przemian jakie zachodzą u mężczyzny w jego sferach intymnych, ukazuje stan jąder, najądrza oraz moszny. Ultrasonografia jąder może wykryć nowotwór, guzki, torbiele. Dzięki badaniu USG można szybko zdiagnozować chorobę i w maksymalnie szybkim czasu poddać pacjenta leczeniu. Badanie jest bezbolesne. Zazwyczaj trwa od piętnastu do trzydziestu minut, a wynik znany jest od razu. USG można wykonać u mężczyzny w każdym wieku. Do takiego badania nie trzeba się specjalnie przygotować – wystarczy przedstawić lekarzowi historię swoich chorób, wziąć ze sobą dowód osobisty i zadbać wcześniej o higienę intymną.

USG

Write Reviews

Leave a Comment

Please Post Your Comments & Reviews

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

No Comments & Reviews